
PODZIAŁ MAJĄTKU
Podstawowym stosunkiem majątkowym jest wspólność. Powstaje ona z mocy prawa, z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Od tej pory zarówno dochody małżonków, jak i nabywane w trakcie małżeństwa przedmioty wchodzą do majątku wspólnego. Stan ten trwa aż do chwili ustania wspólności majątkowej – bądź w drodze ustanowienia rozdzielności, bądź wskutek rozwodu.
W konsekwencji powyższego, w sytuacji ustroju wspólności majątkowej, nabyty w trakcie małżeństwa majątek stanowi współwłasność małżonków. Należy jednak pamiętać, że wniosek o podział majątku może być złożony dopiero po ustaniu wspólności majątkowej. Stąd też możliwość podziału majątku najczęściej zachodzi dopiero po rozwodzie.
Podziału majątku wspólnego można dokonać poprzez:
- przyznanie rzeczy na własność jednego z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka,
- fizyczny podział rzeczy, z obowiązkiem dopłaty, jeśli jednemu z małżonków przyznano rzeczy
o mniejszej wartości,
a w sytuacji, gdy żaden z małżonków nie chce przejąć rzeczy na własność:
- licytacyjna sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży.
Ponadto, w trakcie sprawy o podział majątku sąd ustala udziały małżonków we wspólnym majątku. Co do zasady przyjmuje się, że udziały małżonków są równe, w związku z czym ich majątek wspólny dzieli się po połowie. Zdarza się jednak, że jeden z małżonków z ważnych przyczyn domaga się ustalenia nierównych udziałów. Taka sytuacja może mieć miejsce w razie:
- istnienia pewnych ważnych powodów, np. jeśli jeden z małżonków uporczywie zaniedbywał obowiązki wobec rodziny (np. porzucił rodzinę, wpadł w nałóg – alkoholizm, narkomanię itp.);
- dysproporcji w przyczynianiu się do powstania majątku wspólnego; gdy jeden z małżonków w znacznie większym zakresie przyczynił się do powstania wspólnego majątku lub też drugi z małżonków w rażący i uporczywy sposób nie przyczynił się do jego powiększania.
ZOSTAW SWOJE NAMIARY
Skontaktujemy się z Tobą i znajdziemy najlepsze możliwe rozwiązanie.